Сметната палата на Република България продължава традициите в бюджетния контрол на Върховната сметна палата, създадена със закон през 1880 г. и функционирала до 1947 г.
- Чл. 91 от Конституцията на Република България гласи:
- (1) Народното събрание избира Сметна палата, която осъществява контрол за изпълнението на бюджета.
- (2) Организацията, правомощията и редът за дейност на Сметната палата се уреждат със закон.
Съгласно Закона за Сметната палата, приет на 22 януари 2015 г., Сметната палата се състои от председател, двама заместник-председатели и двама членове – по един от Института на дипломираните експерт-счетоводители и от Института на вътрешните одитори. Всички те се избират от Народното събрание за срок 7 години.
Нейната основна задача е да контролира надеждността и достоверността на финансовите отчети на бюджетните организации, законосъобразното, ефективно, ефикасно и икономично управление на публичните средства и дейности, както и да предоставя на Народното събрание надеждна информация за това.
Дейността й се осъществява въз основа на принципите:
1. независимост, обективност и добросъвестност;
2. професионализъм, почтеност и безпристрастност;
3. последователност и предвидимост;
4. публичност и прозрачност;
5. доверие, сътрудничество и конструктивност.
Сметната палата е независима при осъществяването на своята дейност и се отчита пред Народното събрание.
Сметната палата приема годишна програма за одитната си дейност. Народното събрание може със свое решение да възлага на Сметната палата да извършва до 5 одита годишно извън предвидените в годишната програма.
Одитната дейност е организирана в дирекции. Към дирекциите има отдели и изнесени работни места на територията на страната.
До 30 септември на текущата година Сметната палата внася в Народното събрание отчет за дейността си за предходната година.
Годишният финансов отчет на Сметната палата се одитира от независима комисия, в която се включват най-малко двама регистрирани одитори.