Сметната палата ще продължи да полага усилия за развитие на активно сътрудничество с Народното събрание. Основният ни стремеж е да сме полезни както на законодателния орган, така и на гражданите и бюджетните организации, като извършваме одити по значими за обществото теми и даваме конструктивни и адекватни препоръки за подобряване на управлението в публичния сектор. Това заяви г-жа Горица Грънчарова-Кожарева, изпълняваща длъжността председател на Сметната палата, на срещата с делегация от Сметната палата на Черна гора, водена от нейния председател г-н Никола Ковачевич.
Делегацията е на официално посещение у нас по покана на българската Сметна палата и в нея са още д-р Милан Дабович – член на Сената на Сметната палата на Черна гора, и г-жа Добрила Гломазич, главен секретар на одитната институция на Черна гора. В срещата от българска страна участваха заместник-председателят Тошко Тодоров, Тома Дончев – ръководител на дирекция „Развитие на одитната дейност“, Коста Стоянчев – съветник на председателя, и Мая Тодорова – началник на отдел „Международна дейност“.
Необходимостта от ефективно взаимодействие на одитните институции с парламента бе една от основните теми по време на разговорите. И двамата ръководители признаха, че повишаването на интереса на законодателния орган към резултатите от одитната дейност остава все още предизвикателство. Българската Сметна палата изпраща до парламента не само одитите, определени със закон, годишния отчет и годишната си програма, възложените от законодателния орган одити, но и много други одити със съществени констатации, изводи и препоръки. През 2023 г. до Народното събрание са изпратени 20 одитни доклада, от които 6 - до председателя на парламента, и 14 – до различни комисии в Народното събрание, уточни г-жа Грънчарова. През последните 6 години са възложени на българската одитна институция 6 одита от парламента. Г-н Ковачевич от своя страна запозна домакините с положените усилия на Сметната палата на Черна гора в тази посока и подписания протокол за сътрудничество с парламента. Той обаче уточни, че са налице негативни констатации на ниво ЕС за липсващ мониторинг на препоръките на палатата от парламента, както и на международни професионални организации за нарушаване на основни принципи за работата на Върховните одитни институции (ВОИ).
И двете институции реализират високо ниво на изпълнение на препоръките на одитните институции към одитираните организации – около 80 процента. За останалите 20 процента се налагат неколкократни допълнителни проверки, като при при нас те достигат понякога 4-5 до окончателното изпълнение на всички препоръки по даден одит, заяви г-н Тодоров. В Сметната палата на Черна гора има случаи дори на 7-8 последващи проверки за изпълнение на препоръките, уточни г-н Ковачевич.
Другата основна тема в разговорите бе управлението на контрола на качеството на одитната дейност. Българската сметна палата работи по националното законодателство и международните одитни стандарти, като се адаптират професионалните стандарти към националните изисквания, имаме разработени процеси по управление на риска, човешките ресурси и информационната сигурност, бюджетния процес и Етичен кодекс, както и добра практика за изготвяне на обобщен доклад за финансовите одити с основните констатирани слабости, заяви г-н Дончев. Г-жа Гломазич сподели, че Сметната палата на Черна гора е приела Стратегия за управление на контрола на качеството за периода 2024-2027 г., която предстои да бъде изпълнявана.
По време на срещата бе подчертано също и много ползотворното двустранно сътрудничество, изградено между одитните институции през годините.
Делегацията от Сметната палата на Черна гора заедно с българските си домакини посети Велико Търново и се срещна с д-р инж. Даниел Панов, председател на Националното сдружение на общините в Република България и кмет на Велико Търново. По време на срещата госпожа Грънчарова изтъкна голямото значение на взаимодействието на одитната институция с общините за постигане на добро управление на публичните средства на местно ниво. Тя уточни, че общините са най-многобройната категория одитирани организации, огромна част от тях подлежат на ежегоден финансов одит, както и на одит за съответствие, който изследва спазването на законосъобразността на правната рамка. Сметната палата се стреми да подпомага методологично и с текущ контрол общините за подобряване на финансовата им отчетност, подчерта г-жа Грънчарова.
Сдружението на общините от своя страна също е ефективна платформа за споделяне на добри управленски практики на местно равнище и партньор в усилията за ефективно разходване на публичните финанси, заяви по време на срещата д-р инж. Даниел Панов.