23.07.2024 г.

Нужни са усилията на цялото ни общество, за да имаме по-качествено образование и да преодолеем кризата на ценности, която е по-страшна дори от икономическата, политическата и социалната.

Около тази констатация се обединиха Българският патриарх Даниил и г-жа Горица Грънчарова-Кожарева, изпълняваща правомощията на председател на Сметната палата. Срещата им се състоя в сградата на Светия Синод, а в нея взеха участие Техни Преосвещенства Мелнишкият епископ Герасим, главен секретар на Св. Синод, Браницки епископ Пахомий, викарий на Софийския митрополит и доц. д-р Мария Косева, юридически съветник на Св. Синод.

Г-жа Грънчарова разказа на Негово Светейшество за публикуван наскоро одитен доклад на Сметната палата, от който става ясно, че качеството на училищното образование не е на нивото, което очаква обществото,  близо 60 на сто от родителите плащат за частни уроци, а неграмотността в част от общините, която в някои случаи надхвърля 10 на сто,  е риск за икономическото развитие. „С този доклад Сметната палата бие камбаната, защото вече изгубихме две поколения. Време е всички в държавата да погледнем сериозно на проблема, да седнем на една маса заедно и да започнем да търсим решения“, каза г-жа Грънчарова.

Негово Светейшество също изрази своите впечатления от състоянието на образованието на децата и посочи, че образователното дело в България винаги е било тясно свързано с църковното дело, защото първите учители в България са били духовниците, които са учили децата на добродетелност и нравственост. „Христовите добродетели ни правят човеци, а всяко отклоняване от тях нанася вреда и напълноценност“, каза патриарх Даниил, който неведнъж е изтъквал нуждата от въвеждането на задължителен предмет „Религия“ в българските училища.

„Нравственият живот и спазването на Божиите заповеди носят след себе си Христовия мир в душата на човека. Без този мир човекът страда и се измъчва от страховете, тревогите от неизвестността, от това какво ще стане. По-силно от всичко обаче е благочестието и то е от съществено значение за нашето спасение и изпълняване на най-голямата заповед – да възлюбим Бога и след това ближния си като себе си. Така ще се потрудим за нашето спасение“, каза Негово Светейшество. Той посочи, че се радва, че в е открил съмишленици в Сметната палата за отговорната мисия, свързана с образованието и възпитаването на нравствени ценности у подрастващите.

Г-жа Грънчарова разказа на патриарх Даниил за отговорната работа на Сметната палата, създадена преди 144 г., за да проверява сметките на държавата, свързани с гласувания от Народното събрание бюджет. Тя посочи, че още от създаването си  Сметната палата е подкрепяна от Българската православна църква - тогавашните контрольори са полагали клетва пред енорийски свещеник и са подписвали клетвен лист, че ще изпълняват честно и добросъвестно задълженията си и за всичко ще дават отчет не само пред закона, но и пред Бога.

Патриарх Даниил благослови служителите в Сметната палата и пожела Бог да им дава сили в изпълнението на отговорната им мисия – да контролират управлението и отчетността на публичните ресурси, за да бъде Сметната палата независим гарант пред обществото за доброто управление и прозрачността в публичния сектор.

 В края на срещата г-жа Грънчарова-Кожарева подари на патриарх Даниил препис на „История Славянобългарска“, направен от деца в Банско през 2004 г., както и ново специално издание на историята на свети Паисий Хилендарски. Тя изтъкна, че и днес думите, написани от скромния монах, звучат актуално - да се борим с невежеството, с неграмотността, с апатията, с родоотстъпничеството. И пожела на Негово Светейшество да продължава да следва духовния пример на светеца, да бъде помирител и обединител на разделеното ни общество, нравствена опора на българския народ, за да бъде той силен с вярата и традицията, предадени от нашите православни отци.

Негово Светейшество подари на г-жа Грънчарова Библия, като изрази надеждата си Свещеното писание да намери място в Сметната палата, където всеки да може да се обръща към него и да открива духовна подкрепа и сила.

„Ще поставим Библията в заседателната зала, където се събира ръководството на Сметната палата, за да взема своите решения. За да се знае, че за своите действия отговаряме не само пред закона, но и пред Бога“, каза г-жа Грънчарова.

Снимки: Светият синод